Dawanie uszczęśliwia.

damzadarmo 08.10.2020

Dawanie uszczęśliwia.

Wspaniały czas świąt, ale także innych okazji, w których otrzymujemy masę prezentów, uszczęśliwia nas i sprawia, że na naszych twarzach pojawia się uśmiech od ucha do ucha. Rozpakowywanie prezentów oraz wewnętrzne napięcie połączone z bardzo szybkim przetwarzaniem przez nasz mózg informacji i domysłów “co to może być?” to ogromna frajda nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy w pogoni za codziennością mają bardzo mało chwil w których mogą tak naprawdę poczuć szczęście.

Dostawanie jest najlepsze! – Czy na pewno? 

Powstało już wiele badań, gdzie naukowcy analizowali jak nasze emocje silnie oddziaływują na bodziec otrzymania czegoś za darmo. Co ciekawe prawie wszystkie badania potwierdzają niesamowitą hipotezę – dawanie jest dla nas dużo przyjemniejsze niż otrzymywanie.

Szczęście to chemia, mózg i podległe mu narządy produkują związki chemiczne, dzięki którym czujemy się szczęśliwi. Okazuje się, że mamy wrodzony altruizm, dawanie sprawia nam dużo więcej szczęścia niż otrzymywanie. Uwielbiamy, kiedy sprawimy komuś radość prezentem a co niewiarygodne, to my czujemy się wtedy bardziej szczęśliwi, niż obdarowany. Najwyraźniej człowiek nie jest tak przesiąkniętą złością istotą, jak mówi się od wieków. Cieszymy się na szczęście innych.

Czemu tak jest?

Naukowcy nie poznali jeszcze dokładnie wszystkich mechanizmów i sposobów działania naszego głównego organu zarządzającego, jednak możemy domyślać się, że chodzi o historycznie dla nas ważne kwestie, miedzy innymi o utrzymanie się w grupie, która kiedyś gwarantowała przetrwanie. Istotnym elementem są również kwestie spełnienia, niesienia pomocy, dzielenia się które tą grupę łączą. Oddając czujemy się pomocni, ważni. Wiemy, że pomagamy więc nasza samoocena szybuje w górę.

Jak mogę stać się szczęśliwszym?

Wnioskując po wynikach badań, należy dawać! Obdarowywanie sprawi, że będziemy czuć się lepiej, szczęśliwiej i poczujemy spełnienie, a co najważniejsze pomożemy. Nie chodzi tu o jednostkę a o ogół. Nasz portal damzadarmo.pl umożliwia Ci dodawanie ogłoszeń, w których możesz za darmo oddać coś co Tobie się już nie przyda. Po prostu dodaj ogłoszenie i czekaj na kontakt osoby zainteresowanej.

 

 

Tagi :