Wszyscy jesteśmy producentem śmieci!

damzadarmo 23.09.2020

Wszyscy jesteśmy producentem śmieci!

Wszyscy jesteśmy producentem śmieci!

Śmieci to jeden z większych problemów, z którymi zmaga się aktualnie społeczeństwo. Problemy związane z sortowaniem, utylizacją i koszty z tym związane są tak duże, że spora część krajów decyduje się na eksport śmieci do krajów, w których ceny przetwarzania są mniejsze.

Polska również zajmuje się niechlubnym eksportem. Najwięcej wywozimy do Niemiec, bo aż 83,3 tys. ton a roczna suma śmieci to aż 94,7 tys. ton odpadów (dane za rok 2017). Niestety, co bardziej przeraża, Polska również przyjmuje sterty odpadów i co najdziwniejsze, najwięcej śmieci przyjmujemy również z Niemiec. Niemcy sprzedają nam 146 tys. ton – a suma śmieci, która trafiła do Polski w 2017 roku to aż 379,6 tys. ton!

Cuchnący problem wydaje się nie do rozwiązania, ponieważ społeczeństwo oparte na konsumpcjonizmie z roku na rok produkuje coraz więcej odpadów, które muszą zostać w jakiś sposób zmagazynowane lub przetworzone.

Nie ma co liczyć na planetę, od dawna wiadomo, że tony śmieci, które co roku wytwarzane są przez nas wszystkich, nie mogą zostać rozłożone bez szkody dla środowiska. Planeta zwyczajnie nie nadąża z przyjmowaniem takich ilości surowca. Dodatkowo materiały, które rozkładają się najdłużej, czyli produkty wykonane z tworzywa sztucznego, to zakała nowoczesnej produkcji a skutki tego będą odczuwalne dla wielu przyszłych pokoleń.

Co więc robić?

Czy w takim razie istnieje jakikolwiek sposób, dzięki któremu można pomóc przeciążonemu systemowi poradzić sobie z tym problemem? Oczywiście nie ma recepty, która od razu rozwiązałyby kwestie nadmiaru śmieci, jest już tego zwyczajnie za dużo.

Powstaje coraz więcej punktów, w których utylizuje się odpady, niestety nie jest to opłacalne. Nie ma chętnych na taki biznes, bo nie ma z tego wymiernych zysków. Rządy w biedniejszych krajach otwierają coraz więcej składowisk na odpady, powstają również dzikie wysypiska, na których pozostawione przez nieodpowiedzialnych ludzi śmieci – szkodzą środowisku. Chemia i ciężkie związki a nierzadko radioaktywne odpady, niszczą obszary, na których są magazynowane.

Rozwiązania musimy szukać na samym początku – na procesie produkcji. Wiadomo, że nie można zakazać produkowania śmieci, ponieważ wszystko, co jest produkowane – może potencjalnie stać się śmieciem. Należy edukować i kierować społeczeństwo na odpowiednie tory. O ile sortowanie produktów segregowanych powoli i mozolnie, ale jednak wkracza do naszych nawyków, o tyle nieodpowiedzialne zachowania związane z kupowaniem i wyrzucaniem niepotrzebnych rzeczy wciąż jest głęboko zakorzenione w naszej mentalności.

Prościej jest wyrzucić niż próbować znaleźć kogoś, kto w dalszym ciągu mógłby korzystać z danego przedmiotu. Brakuje rozwiązań na te problemy, brakuje również chęci ze strony człowieka.

Naprzeciw temu wychodzi damzadarmo.pl ! Z przyjemnością tworzymy dla Państwa serwis, na którym w prosty i co najważniejsze DARMOWY sposób przekażecie Państwo nieużywane już przez siebie przedmioty, produkty i wiele więcej.

Po co z tego korzystać?

Jeśli ktoś zadaje sobie to pytanie, równie dobrze mógłby zadać pytanie – “Po co oddychać?”. Najważniejszym co może wpłynąć na nasz sposób funkcjonowania – są oszczędności.  Co prawda, regułą na naszym portalu jest prawdziwe oddawanie, a więc bez zarabiania na tym, jednak korzyści pojawiają się z innej strony. Nie musimy płacić za wywóz lub odbiór dużych przedmiotów. Nie martwimy się co zrobić z niepotrzebnymi nam już przedmiotami, których nie używamy. Walczymy z cywilizacyjną zakałą – śmieciami.

Tagi :